Naomi Osaka, kampione e Australian Open këtë vit

Japonezja Naomi Osaka ka mposhtur tenisten amerikane Jennifer Brady në Australian Open, duke fituar çmimin e saj të dytë në këtë organizim në Melburn dhe çmimin e katërt Grand Slam në karrierën e saj.

Në ndeshjen e 20 shkurtit, të përcjellë me erë të madhe dhe para një audience të kufizuar prej 7,500 personash – për shkak të pandemisë së koronavirusit – Osaka ka fituar me rezultat, 6-4, 6-3.

“Në ndeshjen e fundit që fitova, nuk kam luajtur para tifozëve, prandaj kjo energji vërtet ka shumë rëndësi për mua”, ka thënë 23-vjeçarja pas fitores.

“Tani më duket se tani vërtet po luaj për titull Grand Slam, është privilegj i madh dhe është diçka që nuk do ta konsideroj ta garantuar, andaj faleminderit për këtë mundësi”.

Ndeshja finale në tenis, në kategorinë e meshkujve, në mes të serbit Novak Gjokoviq dhe rusit, Daniil Medvedev do të zhvillohet më 21 shkurt.

Gjokoviq mban pozitën e parë në listën botërore të tenistëve dhe ka fituar tetë çmime në turneun e Australian Open ndër vite.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close