Vritet ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos

Ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos u vra në një sulm në lindje të këtij vendi, bëri të ditur Ministria e Jashtme italiane.

Luca Attanasio vdiq në spital të hënën, pasi autokolona e Kombeve të Bashkuara me të cilën udhëtonte, u sulmua pranë qytetit Goma, thuhet në deklaratë.

Autokolona raportohet se i përkiste Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara.

Sipas njoftimeve, një oficer i policisë ushtarake italiane që udhëtonte me ambasadorin dhe një person i tretë u vranë gjithashtu.

Sipas zyrtarëve të Republikës Demokratike të Kongos, sulmi besohet të ketë qenë një përpjekje rrëmbimi.

Milicitë përleshen rregullisht në lindje të këtij vendi, ku një forcë e madhe e Kombeve të Bashkuara po lufton për të mbajtur paqen.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close