Menjëherë pas marrjes së detyrës së tij si kryetar i LDK-së, Abdixhiku mori tri veprime.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), dje ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor ku pas procesit të votimit, kryetar u zgjodh Lumir Abdixhiku.

Menjëherë pas marrjes së detyrës së tij si kryetar i LDK-së, Abdixhiku mori tri veprime.

Fillimisht ai tha para mediave se sot nuk do të mund të shkoj në takimin e ftuar nga kryetari i LVV-së, Albin Kurti dhe u.d e Presidentes, Vjosa Osmani për të biseduar për konstituimin e institucioneve.

Abdixhiku u shpreh se e ka të pamundur pjesëmarrjen në këtë takim, dhe propozoj që i njëjti të mbahet të premten, shkruan Telegrafi.

“Gjëja e parë që do të bëjë nesër është dalë në zyrat e LDK-së, por e kam të pamundur që për shkak të konsolidimit të organeve tona të partisë që të marr pjesë në takimin e nesërm. Propozoj të premten si datë të takimit eventual në formatin e njëjtë siç është propozuar”, tha Abdixhiku.

Vendimi tjetër që mori kryetari i ri i LDK-së, ishte shpallja e Isa Mustafës si kryetar nderi. Kjo u bë e ditur përmes një njoftimi nga LDK-ja.

“Me propozim të kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku, Akademik Isa Mustafa shpallet kryetar nderi”, thuhet në njoftim.

Pas këtyre dy vendimeve, Kuvendi i LDK-së autorizoi kryetarin që të plotësoj edhe me 10 vende të tjera anëtarët e Këshillit të Përgjithshëm si pjesë e hapjes së partisë.

Nga lista e publikuar nga LDK, Këshilli i Përgjithshëm do të ketë 131 anëtarë, përfshirë këtu kryetarët e degëve dhe deputetët e zgjedhur.

Abdixhiku ka arritur të marrë mbi 190 vota nga 329 delegatë që kanë votuar, duke arritur të zgjidhet kryetar qysh në raundin e parë.

Në garë për këtë post ishin edhe Lutfi Haziri dhe Besian Mustafa. Haziri ka marrë 117 vota, kurse Mustafa vetëm 16.

Kryetari i sapo zgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka falënderuar të gjithë për përkrahjen që i kanë dhënë për tu bërë lider i LDK-së.

 

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close