Ministri i Jashtëm gjerman Maas:Mesazhe të qarta amerikane për Moskën

Pas vlerësimit të Biden se Putini është një “vrasës”, analistët kanë oyetur se cili është thelbi i këtij mesazhi.

Ndërsa Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas për DW Thotë se:

“Nuk është detyra ime të komentoj ose vlerësoj deklaratat e presidentit amerikan. “Unë kam parë se fjalë të qarta të shprehura nga Shtetet e Bashkuara për aktivitetet ruse në, të themi, Siri, por edhe për ndikimin në zgjedhjet në vendet e tjera”, tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas për DW në lidhje me vlerësimin e Presidentit të SHBA Joseph Biden se Presidenti rus Vladimir Putin ishte një “vrasës”.

Maas kujton se Biden, vetëm disa ditë pas marrjes së detyrës, zgjati marrëveshjen “New Start” me Rusinë për kufizimin e numrit të kokave bërthamore dhe transportuesit e tyre.

“Unë mendoj se ky është një sinjal i rëndësishëm: politika e jashtme amerikane do të jetë shumë e qartë kur bëhet fjalë për të drejtat e njeriut dhe lirinë. “Nga ana tjetër, ata duan të qëndrojnë të aftë të mbajnë derën e hapur për dialog me Moskën mbi sfidat kryesore si çarmatosja ose ndryshimi i klimës,” shtoi Mas në një intervistë për DW.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close