Pentagoni monitoron nga afër i aktiviteteve ruse në Arktik

ATSH-DPA/ – Shtetet e Bashkuara të Amerikës po monitorojnë veprimtarinë ushtarake të Rusisë në Arktik nga shumë afër, deklaroi Pentagoni zyrtar.

Një reporter pyeti zëdhënësin e Pentagonit, John Kirby në një konferencë shtypi se sa i shqetësuar ishte Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së për raportet e provave të armëve dhe imazhet satelitore të bazave të reja ruse.

“Padyshim që ne po e monitorojmë atë nga afër. Askush nuk është i interesuar të shohë Arktikun të militarizuar”, theksoi Kirby.

”SHBA kanë interesa të sigurisë kombëtare në Arktik dhe rajoni është jetik si për mbrojtjen kombëtare ashtu edhe si një korridor i mundshëm strategjik midis Indo-Paqësorit, Europës dhe SHBA”, tha Kirby.

Arktiku është strategjikisht i rëndësishëm për të gjitha shtetet që kufizohen me të, jo vetëm nga pikëpamja ushtarake.

Mendohet të ketë sasi të mëdha nafte dhe gazi dhe prania e burimeve të vlefshme minerale ka provokuar vazhdimisht mosmarrëveshje territoriale.

Flota detare ruse theu akullin e trashë në Arktik në fund të marsit duke përdorur nëndetëse bërthamore, duke demonstruar praninë e Moskës në rajon.

“Rusia po rinovon aeroportet dhe instalimet e radarëve të epokës sovjetike duke ndërtuar porte të reja dhe qendra kërkimi dhe shpëtimi dhe duke ndërtuar flotën e saj të thyerjeve të akullit me energji bërthamore dhe konvencionale”, sipas CNN.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close