Ministri Vitia: Situata është shumë e rënduar, masat janë më se të nevojshme

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se masat që kanë hyrë sot në fuqi janë më se të nevojshme për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Vitia në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave, Hekuran Murati, të mërkurën pasdite, tha se spitalet e Kosovës janë të mbingarkuara me pacientë me COVID-19. Ai e parqiti situatën si tejet të rënduar.

“Kemi mbi 900 pacientë të shtruar në spitale. Kemi personelin shëndetësor që është i pakët në këtë situatë të krijuar dhe është i stërlodhur. Varianti britanik është shumëfish më i rrezikshëm. Ne duhet të mbrojmë jetën e secilit. Masat janë më se të nevojshme për shkak se konsiderohen si mjeti më efektiv për mbrojtje nga COVID 19”, ka thënë Vitia.

Nga sot e deri më 18 prill, ndër të tjera është mbyllur gastronomi

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close