Presidentja Osmani dhe zyrtarët qeveritarë të Kosovës zotohen për koordinim

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar të mërkurën me një ekip të zyrtarëve qeveritarë, në krye me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, pas marrjes së pozitës së presidentes më 6 prill.

Në takimin e parë mes Osmanit, Kurtit dhe disa ministrave qeveritarë, është thënë të jetë diskutuar nevoja e krijimit të mekanizmave të përbashkët koordinues në fushën e politikës së jashtme, mbrojtjes si dhe çështjes prioritare të sigurimit sa më të shpejtë të vaksinave kundër COVID-19.

Në një komunikatë për media të lëshuar nga presidenca, është thënë se zyrtarë të lartë shtetërorë kanë diskutuar edhe për bashkërendim të rregullt institucional mes institucioneve kyçe të Kosovës në realizimin e synimeve të përbashkëta që lidhen me forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar dhe sigurinë kombëtare.

Vjosa Osmani është zgjedhur presidente e Kosovës më 4 prill.

Në të mirë të saj kanë votuar 71 deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close