Mjekët në Podujevë kërkojnë lirimin e kolegut të tyre Ibrahim Hoti

Mjekët e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Podujevë sot ditën e kanë filluar duke protestuar kundër arrestimit të kolegut të tyre, pulmologut Ibrahim Hoti, pasi të njëjtit të enjte i kanë publikuar nëpër rrjete social një video incizim në vendin e tij të punës.

Kolegu i Hotit, Hasan Asllani përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se nuk do të lëvizin nga kërkesa e tyre deri në lirimin e Hotit.

“Deri në lirimin e dr.Ibrahim Hotit. Nuk lëvizim nga kërkesa jonë”, ka shkruar Asllani.

Ndryshe, doktor Ibrahim Hoti kishte refuzuar të kontrollojë një pacient të moshuar, me arsyetimin se e ka kryer orarin e punës dhe për këtë ai është suspenduar nga puna pasditen e së enjten.

Ndërkaq, Prokurori i Shtetit, menjëherë ka autorizuar Policinë e Kosovës për ndërmarrjen e veprimeve të nevojshme hetimore, duke iniciuar rastin si “Mosdhënia e ndihmës mjekësore”, nga neni 255 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Në njoftimin e bërë nga Prokuroria thuhet se me urdhër të Prokurorit të Shtetit, është intervistuar i dyshuari-mjeku me inicialet I.H., në drejtim të veprës penale të lartcekur dhe i njëjti është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh.​

Mirëpo reagime ka pasur edhe Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës dhe Oda e Mjekëve të cilët kanë kërkuar nga organet e rendit që ta lirojnë doktorin e arrestuar.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close