OBSH jep alarmin:Virusi i ri misterioz mund të përhapet me shpejtësi edhe jasht Kinës

Një virus i ri i cili po përhapet në Kinë dhe po merr jetë njerëzish ka filluar të preokupojë edhe Organizatën Botërore të shendetësisë (OBSH).

Ekziston një frikë në rritje se virusi misterioz pas vdekjeve në Kinë mund të përhapet ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit ka porositur spitaet në të gjithë botën që “të përgatiten për raste”.

Organizata Botërore e Shëndetit ka dhënë udhëzime për spitalet për rastin e përhapjes së virusit misterioz i cili deri më tani ka goditur 41 persona në Kinë dhe një në Tajlandë . Tani ka prova të transmetimit nga njeriu në njeri, tha OBSH!

Ka frikë në rritje se një virus misterioz që vrau një person dhe infektoi dhjetëra në Kinë mund të përhapet.
Shkencëtarët janë shqetësuar nga virusi që nuk është parë kurrë më parë. Testimet e deritanishme kanë treguar se është një lloj koronavirusi. Dyzet e një raste janë vendosur në qytetin kinez Wuhan që nga dhjetori. Një pacient vdiq nga pneumonia e shkaktuar nga virusi.
Sidoqoftë, rasti i parë jashtë vendit i identifikuar në Tajlandë javën e kaluar ngriti shqetësimin se virusi mund të kalonte kufijtë.

Gruaja, një shtetase kineze që ishte me pushime në Tajlandë, ka nxitur mbikëqyrjen e shtuar në aeroporte. Edhe pse fillimisht u mendua se virusi ishte transmetuar nga kafshët, OBSH thotë se tani ka prova të transmetimit nga njeriu në njeri.
Kjo grua është e para që diagnostikohet jashtë Kinës dhe tani është përsëri në gjendje të qëndrueshme. Dr Maria Van Kerkhove, Ushtruese e Detyrës së Shefit të Divizionit të Sëmundjeve të reja të OBSH-së, tha që ajo ka ofruar udhëzime për spitalet në të gjithë botën për kontrollin e infeksionit në rast të përhapjes./proinformacion.com/

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close