Çmimin Nobel për fizikë,do e ndajnë dy fizikanë të grimcave elementare…

Takaaki Kajita ,Japoni dhe Arthur McDonald Kanadian e kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë.

kajita-mcdonald-photo-25
Ata e kanë marrë këtë çmim sepse kanë zbuluar oscilimeve/luhatjeve neutrino,gjë e cila tregon se Neutriot kanë masë.Këtë e ka bërë të ditur Akademia-Mbretrore Suedeze e shkencave në Stockholm

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close