Po na çmend covidi…lexojeni deri ne fund !

Sot më ndodhi një ngjarje krejt e çmendur!
Duke ndjekur rregullat e reja kundër Covidit dhe mënyrën e re të jetesës ku mbaheshin maskat dhe dezinfektohen duart….zgjodha produktet në një supermarket dhe u rreshtova për të paguar. Vendosa koshin tim në dysheme dhe ndërkohë që mbarova një telefonatë, nxora edhe paratë, por kartëmonedha ime 2000 lekëshe ra në tokë.
Zonja e cila qëndronte para meje në rradhë, sapo mbaroi së paguari, u përkul ngadalë dhe e mori kartëmonedhën time. Mendova se sa të sjellshëm dhe zemërmirë janë disa njerëz, dhe me një buzëqeshje të madhe zgjata dorën duke u kujdesur edhe për distancën dhe prita që të më kthenen paratë. Isha gati për ta falenderoja.
Por, papritur, ngela me gojë hapur kur ajo tha: ‘’Ajo që është në tokë i përket kujtdo që e gjen!’’,- dhe me kaq iku…ngadalë, sikur kjo ishte gjëja më e natyrshme në botë. I hodha një sy zonjës e cila qëndronte mbrapa meje dhe të tjerëve të cilët ishin afër. Të gjithë u shtangën dhe murmuritën.
Kisha mundësi të thërrisja policinë ose rojën e dyqanit, por ajo që ndodhi dukej kaq absurde, pikërisht mua duan të më grabisin? E lashë koshin tim në dysheme dhe u nisa pas gruas në parking për të rimarrë kartëmonedhën time 2000 lekëshe. E kapa dhe i kërkova paratë e mia, por ajo më shikoi me përbuzje dhe sillej sikur nuk isha aty. I vendosi dy qeset e saj në tokë për të gjetur çelësin e makinës dhe në atë moment e mendova:
‘’O tani, o kurrë!’’, i mora të dy qeset e mëdha dhe përsërita: “Ajo që është në tokë i përket kujtdo që e gjen! “, dhe nisa të vrapoja në drejtimin e makinës sime, ndërsa publiku qeshi dhe duartrokiti.
Gruaja, e poshtëruar nga kjo u largua nga parkingu me makinën e saj me nxitim.
Me të mbërritur në shtëpi, hapa qeset dhe aty i gjeta:
– 2 gaforre të madhe të freskëta,
– 1 salmon të bukur
– 1400 g mish viçi
– djathra bio Italian
-një bukë të zezë me fara
-2 pako tagliatelli
-2 kg mollë të kuqe
-2 vazo reçel boronice
-1 vazo mëlçi pate artizanale
-1/4 kg proshutë mishi i viçit të marinuar me cilësi të lartë
-1 shishe majonezë
-200 g gjalp
-2 shishe Coca-Cola 2 litershe
-2 shishe verë francez
Asnjëherë nuk e kam blerë kaq shumë gjëra me 2000 lekë!
Dhe tani po ulem…duke pirë një gotë verë franceze dhe duke provuar pak mëlçi pate…dhe pyes veten:
A e ke lexuar deri tani?
Kjo histori patjetër se nuk më ndodhi mua. Kjo është vetëm një fushatë për të promovuar leximin! Se leximi aktivizon trurin, zhvillon fantazinë dhe krijueshmërinë, të merr në vende të huaja, në ngjarje të ndryshme dhe mbështet komunikimin.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close