Kurti e Konjufca në Prekaz: Kryeqytet i kryengritjes sonë kombëtare

Ushtruesi i detyrës së presidentit, njëherësh edhe kryetar i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bashkë me kryeministrin e sapo zgjedhur, Albin Kurti kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur kurora lulesh në kompleksin memorial Adem Jashari në Prekaz.

Dy bartësit institucionalë thanë se përkujtimi i lavdisë dhe sakrificës së Jasharajve duhet të jetë gjithmonë dhe çdo herë kur marrin detyra të rëndësishme shtetërore.

Konjufca tha se Prekazi është vendi ku u ringjallë kombi shqiptar.

Konjufca: Jemi këtu që të përkulemi para veprës së madhe të familjes Jashari

“Jemi këtu që të përkulemi para veprës së madhe të familjes Jashari dhe të marrim forcë se si të vazhdojmë dhe të ecim përpara. Meqenëse ky është vendi që në vitin 1998 kombi shqiptar u ringjallë dhe sakrifica e familjes Jashari e lëvizi krejt botën dhe e bëri atë të rreshtohet në anën e interesit të kombit shqiptar. Prandaj për këtë arsye do të jetë i përjetshëm dhe përhershëm kujtimi i gjithë kombit shqiptar për këtë sakrificë të madhe të familjes Jashari”, tha ai.

Ndërsa, Kurti tha se Prekazi është kryeqyteti i kryengritjes shqiptare.

Kurti: Çdo pozitë e lartë institucionale duhet të themelohet mbi kthimin dhe rikthimin tek jasharajt

“Çdo herë kur marrim detyra të rëndësishme shtetërore, çdo pozitë e lartë institucionale duhet të themelohet mbi kthimin dhe rikthimin tek jasharajt dhe tek Prekazi. Ky kryeqytet i kryengritjes sonë kombëtar”, tha ai.

Falënderues për këtë vizitë u shpreh djali i Hamzë Jasharit, Bekimi i cili është edhe kryetar i komunës së Skenderajt.

Ai po ashtu, iu uroj sukses në pozitat e reja Konjufcës dhe Kurtit.

Jashari: Konjufcës e Kurtit iu uroj detyrën e re, një mision me shumë sfida me shumë vështirësi

“Pata kënaqësinë që sot t’i shoqëroj presidentin në detyrë dhe kryetarin e Kuvendit z. Konjufca dhe kryeministrin z. Kurti edhe si kryetar i Komunës por edhe si anëtar i familjes Jashari. Shfrytëzoj rastin këtu që t’iu uroj detyrën e re, një mision me shumë sfida me shumë vështirësi, me shumë telashe të mëdha që e presin vendin tonë gjithandej. Uroj të kemi shëndet të gjithë së bashku neve s popull, si qytetarë, por edhe këta si udhëheq të shtetit të kenë sukses dhe vendi ynë të ecë përpara”, tha ai.

Kryeministri sapo zgjedhur, Albin Kurti sot morri detyrën e të parit të ekzekutivit, ndërsa, Konjufca dje u zgjodh kryetar i Kuvendit nga të zgjedhurit e popullit. Me të marrë këtë detyrë, Konjufca u bë automatikisht edhe ushtrues detyre i presidentiti.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close