Kryetari i Kuvendit ,Konjufca: Pjesa më e lavdishme e historisë së Kosovës është UÇK

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca bashkë me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeminsitrin, Albin Kurti kanë bërë homazhe tek dëshmorët e luftës në rajonin e Prishtinës.

Glauk Konjufca deklaroi  se sakrifica e dëshmorëve qëndron e palëkundur në themelet e shtetit tonë.

“Pa sakrificën dhe rënien e dëshmorëve s’do të ishte e mundshme liria e popullit tonë. As shtetësia e as pavarësia. Kështu që sa të ketë gjallë komb shqiptarë, ata do të nderohen e respektohen gjithmonë”, tha ai.

Tutje Konjufca shtoi se pjesa më e lavdishme e historisë së re të Kosovës dhe e kombit tonë është lufta çlirimtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Mendoj se pjesa më e lavdishme e historisë së re të Kosovës dhe kombit tonë është lufta jonë çlirimtare e UÇK-së dhe rënia e mbi 2 mijë e 500 dëshmorëve, rënia e 14 mijë martirëve gjatë luftës së fundit në Kosovë, prandaj lavdi gjithë dëshmorëve e martirëve që dhanë jetën për lirinë e Kosovës”.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close