Mediat:Kryeministri i kosovës Kurti dhe presidenti serb Vuçiq pritet të takohen në Bruksel javën e ardhshme.

Në njoftime mediale thuhet se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq pritet të takohen në Bruksel javën e ardhshme.
Sipas medias,edhe zyrtarë të lartë evropianë do të marrin pjesë në takim.Vuçiq pritet të shkojë i pari në Bruksel, i ndjekur nga Kurti.

Në takime do të diskutohet mundësinë e vazhdimit të dialogut dhe krijimin e një kornize për këtë proces.
Pas vizitës në Bruksel, Kurti dhe Vuçiq pritet të bëjnë vizitë zyrtare në Paris në javët e ardhshme, me ftesë të Presidentit francez Emanuel Macron.

Në takimet në Bruksel dhe Paris do të diskutohet formati i ri i dialogut midis Serbisë dhe Kosovës, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close