Në shërbim të askujt...vetëm informacion!

Reagon ambasadori gjerman,Rohde: `Non-paper` i publikuar dje është `fake news`

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar lidhur me një publikim të ashtuquajturës `non-paper` mbrëmë nga ‘Koha Ditore’ për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar lidhur me një publikim të ashtuquajturës ‘non-paper’ mbrëmë nga ‘Koha Ditore’ për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor.

Ambasadori gjerman tha se “Non-paper” është “fake news” apo shqip ‘lajm i rremë’.

Përmes një postimi në Twitter, Rohde tha se mund të ketë dokument, por se nuk është francezo-gjerman, derisa shtoi se e përkrahin dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Europian dhe Miroslav Lajçak.

“E ashtuquajtura “non paper” francezo-gjermane e publikuar nga Koha Ditore është lajm i rremë. Mund të ketë dokument, por sigurisht që nuk është francezo-gjerman. Ne e përkrahim plotësisht dialogun e udhëhequr nga BE-ja dhe Miroslav Lajcak, sic e theksoi përsëri ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Maas, të enjten e kaluar në Prishtinë”, shkroi ai në Twitter.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close