Në shërbim të askujt...vetëm informacion!

Kanellë për përfitime të shumta shëndetësore

Kanella është përdorur prej kohësh në mjekësinë tradicionale në pjesë të ndryshme të botës duke përfshirë Kinën, Indinë dhe Iranin. Sot, promovohet si një shtesë dietike për diabetin, sindromën e zorrëve të irrituara dhe probleme të tjera shëndetësore.

Erëza është përdorur për mijëra vjet dhe është marrë nga lëvorja e llojeve të ndryshme të kanellës. Gjethet, lulet, frutat dhe rrënjët përdoren gjithashtu në përgatitjen e vakteve, por edhe për qëllime mjekësore.

Ka ndryshime në përbërjen kimike nga kanella në kanellë, si dhe nga pjesët e bimës së përdorur.

Lloji më i zakonshëm i kanellës që gjendet në kuzhina është kanella cassia (Cinnamomum burmannii ose Cinnamomum aromaticaum) e cila rritet në Azinë Juglindore. Kjo kanellë i jep një aromë të këndshme ëmbëlsirave dhe pjatave të caktuara të këndshme, por nuk është aq e mirë për shëndetin sa Ceiloni (Cinnamomum zeylanicum ose Cinnamomum verum) i cili rritet kryesisht në Shri- Lanka. Kanella e Shri-Lankës ndryshon nga varietetet e tjera. Ka një formë karakteristike, ngjyrë më të çelët dhe shije delikate, dhe më e rëndësishmja, ka veti që janë të shkëlqyera për shëndetin dhe lehtësimin e sëmundjeve të ndryshme – është shumë më mirë se kanella cassia, shkruan KP.

Kjo erëz ka përfitime të shumta kur bëhet fjalë për shëndetin tonë. Ka një efekt anti-inflamator, rregullon metabolizmin. Është plot me antioksidues që janë të domosdoshëm për trupin tonë në luftën kundër radikalëve të lirë që e dëmtojnë atë. Antioksiduesit ngadalësojnë plakjen dhe mbrojnë nga shumë sëmundje.

Ka veti antinflamatore dhe ndihmon në luftimin e infeksioneve të ndryshme dhe riparon indet e dëmtuara. Zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës pasi zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve që kontribuojnë në dëmtimin e enëve të gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë që shkatërron atë të keq.

Rregullon metabolizmin duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj hormonit insulinë, i cili është përgjegjës për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave në trup si dhe për transportin e sheqerit nga gjaku në qeliza.

Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak sepse një përbërës i kanellës vepron në qeliza për të imituar insulinën. Kjo përmirëson ndjeshëm thithjen e glukozës në qeliza, por ajo vepron më ngadalë se vetë insulina.

Ka një efekt pozitiv në sëmundjet neuro-degjeneruese që karakterizohen nga humbja progresive e strukturës dhe funksionit të qelizave në tru. Dy llojet më të zakonshme të këtyre sëmundjeve janë Alzheimer dhe Parkinson.

Ndihmon në luftën kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore, përkatësisht cinnamaldehyde, përbërësi kryesor aktiv i kanellës, është përgjegjës për këtë. Trajton me sukses infeksionet e traktit respirator të shkaktuara nga kërpudhat, raporton Healthline.

Kjo erëz mbron nga kariesi dhe zvogëlon erën e keqe të gojës falë efektit antimikrob që vret mikroorganizmat dhe parandalon rritjen e tyre. Ndihmon në humbjen e peshës, dhe është veçanërisht e efektshme në kombinim me mjaltin.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close