Thuhet se Apple ka filluar prodhimin e çipave M2

MacBooks me procesorin e ri Apple duhet të paraqiten në javët e ardhshme.

Me prezantimin e MacBooks të rinj që funksionojnë nën çipin e brendshëm M1, Apple “e ktheu botën e kompjuterëve përmbys” nëntorin e kaluar.

MacBook Pro dhe MacBook Air, që të dy funksionojnë nën Apple Silicon të ri, kanë marrë reagime kryesisht pozitive që nga ajo kohë.

Tani pasardhësi i çipit M1 është tashmë në hapat fillestar, sipas një raporti nga gazeta e biznesit Nikkei, ku thotë se prodhimi masiv i çipit M2 tashmë ka filluar, transmeton Telegrafi.

Data e fillimit është ende e paqartë

Është ende e paqartë se kur pajisjet e para do të pajisen me procesorin M2.

Sipas raportit, një dorëzim i laptopëve përkatës nga Apple është tashmë i mundshëm për në korrik të vitit 2021.

Çipat e Apple janë prodhuar nga udhëheqësi i industrisë taiwanese TSMC, i cili do të prodhojë procesorët duke përdorur teknologjinë më të fundit 5nm. Ashtu si çipat M1, procesorët M2 janë gjithashtu një sistem i plotë-në-një-çip, duke përfshirë CPU, GPU dhe procesorin AI.

Nuk ka më çipa Intel deri në fund të vitit 2022

MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini, si dhe iMac i ri dhe iPad Pro i ri aktualisht janë duke u pajisur me çipa M1. Pajisjet e ardhshme që do të pajisen me Apple Silicon do të jenë një MacBook Pro 14 dhe 16 inç.

Deri në fund të vitit 2022, Apple dëshiron të heqë qafe të gjithë procesorët Intel dhe të mbështetet vetëm tek procesorët e saj.

CATEGORIES
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close