Receta për ëmbëlsirë të shijshme me mollë

Receta për ëmbëlsirë të shijshme me mollë

Kur ta përgatitni, jini të sigurt që e gjithë shtëpia do të marrë aromë fantastike.

Nevojiten:

▪ 4 vezë,
▪ 1 filxhan e gjysmë sheqer (masa është filxhani i kosit prej 2 dcl),
▪ 4 – 5 mollë të grira në rende,
▪ një filxhan vaj,
▪ 2 filxhanë miell,
▪ 1 qese pluhur për ëmbëlsira,
▪ 1 lugë kanellë (e vogël apo e madhe, sipas shijes së amvisës),
▪ 3 lugë xhem,
▪ sheqer pluhur.

Përgatitja:

Më parë i tundim mirë vezët me mikser pastaj i shtojnë të gjithë përbërësit e tjerë dhe me dorë i përziejmë mirë.

E pjekim në furrë të ngrohur derisa të marrë ngjyrë gështenje, kontrollohet me rrëmojcë a është e gatshme.

Ëmbëlsirën e gatshme qiteni në sheqerin pluhur.

CATEGORIES
Share This
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close