Blinken: SHBA do t’u përgjigjet akteve të pamatura ruse

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë BBC-së se vendi i tij do t’i përgjigjet akteve të pamatura dhe agresive nga Rusia.

Blinken tha se SHBA-ja po përcjellë me vëmendje trajtimin e liderit opozitar Alexei Navalny si dhe çështje tjera ku Rusia është e përfshirë.

“Ne do të preferonim një marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme,” tha ai.

Këto komente Blinken i bëri për BBC derisa ishte në Mbretërinë e Bashkuar për një takim të ministrave të jashtëm të grupit G7 të vendeve të industrializuara.

Një deklaratë e lëshuar pas bisedimeve dy-ditore nga ky grup kritikoi Moskën për “sjelljen e saj të papërgjegjshme dhe destabilizuese”, veçanërisht kundër Ukrainës si dhe për sulmet kibernetike.

Të enjten, Blinken i ofroi mbështetje presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili tha se vendi i tij ishte nën kërcënim nga trupat ruse të grumbulluara pranë kufirit të saj.

SHBA dhe Rusia janë kundërshtare afatgjatë dhe kanë dallime të shumta me njëra-tjetrën në çështjet kryesore.

CATEGORIES
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close