Kryeministri Kurti kërkon dialog të brendshëm, para atij me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se para se të nisë takimet me palën serbe në kuadër të dialogut, duhet të ketë dialog të brendshëm me partitë opozitare.

Ka thënë se takimin e parë me palën serbe do ta zhvillojë në muajin qershor.

“Do të kemi një darkë pune me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, më 18 maj. Takimi më 11 maj s’mbahet sepse mbahen vetëm takimet kur pajtohemi të gjithë dhe e kemi lënë që takimi i tillë të mbahet dikur në muajin qershor. Ditë përpara asaj date do të njoftoheni. Temat e diskutimit mund të vijnë në shprehje vetëm kur të pajtohen dy palët. S’ka tema që janë të vetëm njërës palë. Kemi gjëra të tjera para se të arrijmë aty. E para është diskutimi i brendshëm me opozitë e edhe një lloj radiografie e gjendjes së dialogut në raport me Serbinë, përkitazi me procesin e deritashëm dhe marrëveshjet e arritura”, ka thënë ai në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë.

“Ne nuk jemi Qeveri e cila zhvillon dialog me Serbinë pa e bërë dialogun në Kuvendin e Republikës”, ka thënë ai.

“Takimi që zhvillohet në Bruksel nuk është dialog me Serbinë. Do të jemi 6 liderë të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Në muajin maj nuk pritet takim e lëre më kapitull i ri i dialogut me Serbinë. Prioritet e kemi çështjen e programit qeverisës, duhet ta diskutojmë edhe në Kuvend. Gjatë muajit maj padyshim që do t’i zhvilloj takimet me kryetarët e partive opozitare. Duhet ta shoh agjendën se kur mund t’i zhvilloj sa më parë. Përgatitjet tona nuk i shohim vetëm si listë fituese, por i shohim si zyrtarë, si përfaqësues, si krerë shtetërorë të cilët janë të përgjegjshëm, por edhe e kanë detyrë që të krijojnë konsensus nacional për një çështje kaq të rëndësishme”, ka shtuar Kurti.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close