Në shërbim të askujt...vetëm informacion!

Marulat ose sallata e gjelbër,dhe dobitë shëndetsore

Mund të rregullojë presionin e gjakut

Ngjyra jeshile e maruleve vjen nga klorofili, i cili ka një efekt të dobishëm në rast të spazmës së enëve të gjakut, dhe besohet se mund të rregullojë presionin e gjakut, si dhe të stimulojë aktivitetin e muskujve të zemrës.

Forcon imunitetin

Kjo sallatë është e mirë për imunitetin sepse përmban magnez, kalium, kalcium dhe fosfor. Këto minerale zvogëlojnë efektet e dëmshme të radikalëve të lirë në trup dhe kështu mbrojnë kundër infeksioneve virale dhe sëmundjeve të ngjashme. Gjithashtu, një sasi e madhe e vitaminës C ka një efekt të dobishëm në imunitetin.

Ndihmon në funksionimin më të mirë të zorrëve dhe humbjen e peshës

Goodshtë mirë për të gjithë ata që përpiqen të humbin kilet e tepërta sepse ka një përqindje relativisht të lartë të fibrave. Ushqimet që janë të pasura me fibra na ndihmojnë të ndjehemi të ngopur dhe me një sasi më të vogël të ushqimit, dhe përveç kësaj, ato përshpejtojnë metabolizmin. Me gjithë atë, sallata ka pak kalori.

Ruan shëndetin e kockave

Kalciumi është i rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve, dhe gjithashtu ndihmon në ruajtjen e funksionit të muskujve.

Marule është e pasur me minerale si kalium, kalcium dhe natrium. Ai gjithashtu përmban një sasi të madhe të vitaminave. Isshtë e pasur me vitaminë C, e cila mbron trupin nga ftohjet dhe gripi dhe vitaminë E, e cila është një antioksidant i fuqishëm natyral që mbron qelizat nga dëmtimi. Vitaminat A dhe B2, të cilat gjenden edhe në sasi të mëdha, janë të dobishme për sytë, flokët dhe lëkurën.

Përveç kësaj, ajo përmban acid folik, fosfor, hekur, magnez, bakër, mangan dhe zink. Ka një përqindje shumë të lartë të ujit, kështu që hidraton trupin në këtë mënyrë, thonë nutricionistët./PROINFORMACION.COM

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close