Humbësit më të mëdhenj të Bundesligës në futboll

Nuk është rastësi që klube të njohura me një traditë të gjatë luftonin për të mbijetuar në Bundesligën gjermane të futbollit: Verder Bremen, 1. FC Köln dhe Schalke. Asnjë prej tyre nuk e ka merituar të mbetet në ligë.

Legjenda do të thotë prapë se tifozët as kësaj radhe nuk ishin fajtorë për dështimet. Mirë, kësaj radhe as në arenën e Schalkes dhe as në stadiumin FC Köln nuk kishin tifozë si viteve të kaluara. As në Bremen, nuk kishte shikues në stadium, por në ditën e 34-të dhe të fundit të kampionatit, kjo nuk ka penguar asnjë prej këtyre ekipeve që të dëshmojë kualitetin sportiv. Përpara stadiumeve u mblodhën shumë shikues në shenjë mbështetjeje, ndërsa policia kishte frikë nga shkelja e rregullave të pandemisë Corona. Lojtarët e Verderit kishin më shumë frikë nga kundërshtarët në fushë dhe në fund humbën ndeshjen nga Borussia Mönhengladbach me rezultat 4-2. Një lojë shumë e dobët, aq e dobët e Verderit, sa edhe vetë trajneri i ekipit Thomas Schaaf, ishte i trishtuar.

Meritat nga e kaluara

Schaaf është pjesë e klubit të Verderit plot 14 vjet. Ai u riangazhua para ndeshjes së fundit për të shpëtuar ekipin, por dështoi. Në pesë vitet e fundit ai nuk kryente më detyrën e trajnerit. Angazhimi i tij para ndeshjes së fundit dëshmon të gjithë dëshpërimin e krerëve të Verderit, sepse ky ekip në 10 ndeshjet e fundit ka fituar vetëm një pikë. Ndësa në Köln, trajneri i angazhuar së fundi, Friedhelm Funkel, ishte më i suksesshëm. Funkel arriti të kualifikohet në vendin e 16 të tabelës, që i mundëson lojën e barazhit me të tretin e Ligës së Dytë, për mbetje në Bundesligën e Parë. Funkel sikur edhe Schaaf i kanë meritat e tyre nga e kaluara, si trajnerë me shumë eksperiencë. Por ata i takojnë të kaluarës.

Shikuar nga kualiteti i ndeshjeve të Kölnit apo Bremenit, asnjëra prej këtre skuadrave nuk e ka merituar të mbetet në Bundesligë. Ndërsa ekipi i Schalkes ka dështuar prej kohësh, pas dështimit total të krerëve të klubit. Ky ekip me meritë zuri vendin e fundit.

Masat e ardhshme

Menaxheri i Kölnit, Horst Heldt, me mënyrën si rrinte ulur në stolin e lojtarëve ditën e shtunë, sinjalizonte një çrregullim dhe mundësinë e ndryshimeve. Ai mbase e ka kuptuar, por ky klub edhe më tej gjenden në probleme të mëdha strukturore, të cilat nuk do të zgjidhen shpejt. Javën e ardhshme në ndeshjet e relegacionit do të vendoset nëse Kölni do të mbetet në Ligën e Parëapo jo, por është shumë e qartë që shikuesit prapë do të mbushin stadiumin, sapo të hiqen masat e pandemisë.

Verderi – borxhet dhe mungesa e trajnerit

Fakt është që Bielefeldi arriti që në ndeshjen e fundit të sigurojë mbetjen në Ligën e Parë, me trajnerin e ri Frank Kramer. Nga ana tjetër, konkurrentët në këtë garë dukeshin të moshuar, të lodhur, të ngatërruar në argumente apo të mbetur në kujtimet e viteve të kaluara. Pas shënimit të golit shpëtues në Köln, u dëgjua muzika e karnavaleve “Kölle Alaaf”. Ky gol i siguroi vazhdimin e garës për mbetjen në Ligë. Ndërsa Bremeni? Tani atje do të ketë një katarsis dhe përkundër gjendjes së rëndë financiare, klubi duhet të gjejë fuqi të rikthehet në kategorinë e parë.

Fatkeqësisht, as në Köln, as në Bremen dhe as në Gelsenkirchen nuk është gjetur rruga e duhur për një drejtim modern të klubeve. Mbështetësit do të shajnë, nëse bëjmë ndonjë krahasim me RB Leipzig, por nëse politika e tanishme nuk ndryshon, atëherë këto klube do të mbeten tërë kohën vetëm tek sharjet. Një menaxher klubi i formatit të Oliver Mintzlaff (RB Leipzig) nuk shihet në horizont në Verder apo në Schalke dhe Köln. Në vend të kësaj, ato po mbështeten tek kuadrot e vjetra. Por tifozët, mbështetësit dhe në radhë të parë financuesit, duhet të kërkojnë ndryshime dhe modernizimin e drejtimit të këtyre klubeve. Vetëm këngët e vjetra, me siguri nuk do të ndihmojnë.

  • Data 24.05.2021
  • Autor Marko Langer/dw
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close