“Sakura” thyen rekordin, me diamantin rozë

Gjithçka brenda pritshmërive. Siç ishte parashikuar, diamanti rozë në lejla, 15.81 karat, i njohura ndryshe edhe si “Sakura” u shit në ankandin e Christie’s për 29.3 milionë dollarë, në atë çka jo vetëm për Hong Kongun por për mbarë botën, është cilësuar si një ditë historike, që nisi një kapitull të ri për historinë e gurëve të çmuar.

Ky ishte diamanti më i madh i nxjerrë ndonjëherë në ankand dhe është quajtur Sakura, pasi ngjyra e tij e rrallë përkon me lulen e qershisë.

Ajo çka ja shton vlerën diamantit është qartësia e tij që rrallë haset në një gurë me ngjyrë.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close