Lituania dëbon dy diplomatë bjellorusë

Lituania tha se do të dëbojë dy diplomatë bjellorusë, të cilët i akuzon për kryerje të aktiviteteve “që nuk janë në përputhje me statusin e tyre diplomatik”. Ky njoftim nga Lituania vjen në kohën e rritjes së tensioneve, pasi Bjellorusia devijoi fluturimin e një avioni për në Minsk, i cili ishte nisur drejt Lituanisë. Më pas, autoritetet bjelloruse arrestuan një gazetar.

Dy pjesëtarëve të stafit të Ambasadës bjelloruse në Vilnius u është dhënë shtatë ditë afat që të largohen nga Lituania, tha Ministria e Jashtme më 28 maj.

Ministri i Jashtëm i Litanisë, Gabrielius Landsbergis tha se ky vendim gjithashtu është një “shprehje e solidaritetit” me Letoninë, ku i gjithë stafi i ambasadës së saj është dëbuar nga Bjellorusia.

Minsku dëboi diplomatët letonezë, pasi flamuri i Bjellorusisë ishte hequr gjatë kampionatit botërorë të hokejit, që u mbajt në Riga dhe ishte zëvendësuar me flamurin që po përdor opozita bjelloruse.

Më 23 maj, autoritetet bjelloruse detyruan fluturimin e kompanisë Ryanair që të ateronte në Minsk dhe më pas arrestuan gazetarin dhe aktivistin e opozitës, Raman Pratasevich së bashku me të dashurën e tij, Sofia Sapega. Ky avion ishte nisur nga Greqia për në Lituani.

Bashkimi Evropian po shqyrton vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Bjellorusisë në përgjigje të devijimit të fluturimit dhe arrestimit të gazetarit bjellorus.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close