Enver Hoxhaj (PDK): “Qeveria Kurti më anti-UÇK-ja”

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj ka thënë se qeveri më anti-UÇK se Qeveria Kurti nuk ka pasur asnjëherë në Kosovë.

Ai i quajti skandaloze dhe të paprecedenta deklaratat e zëvendëskryeministres, njëherësh ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, duke thënë se po e godet luftën e UÇK-së.

Hoxhaj: Gërvalla në emër të qeverisë po e godet luftën tonë të drejtë

“Ajo çfarë po bën zonja Gërvalla, e cila në emër të Qeverisë së Kosovës e po godet luftën tonë të drejtë UÇK-në është̈ e paprecedent. Kur fol ministri u jashtëm fol qeveria. Nëse ky është qëndrimi i Qeverisë në raport me të kaluarën tonë historike, luftën tonë dhe mënyrën se si zonja Gërvalla po e godet UÇK, është temë serioze. E ka shkel çdo kufij të mundshëm partiak, presim nga zonja Gërvalla dhe qeveria e tij të distancohet nëse ka pikëpamje tjetër. Përndryshe asnjëherë̈ nuk ka pasur qeveri anti-UÇK se sa kjo qeveri në bazë të deklaratave”, tha ai.

Këtë koment Hoxhaj e bëri pas takimit me presidenten Vjosa Osmani për koordinimin rreth caktimit të datës për zgjedhjet lokale.

Ndërsa sot në Komisionin për Integrime Evropiane, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, tha se Qeveria Kurti është Qeveria më pro-UÇK që ka pasur vendi.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close