Mehaj e Mitsunori bisedojnë për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes

Mehaj e Mitsunori bisedojnë për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka takuar sot të ngarkuarin me punë të Japonisë në Kosovë, Ogasawara Mitsunori, me të cilin kanë biseduar për bashkëpunimin e dy shteteve në fushën e mbrojtjes.

Në njoftim thuhet se Mitsunori e përgëzoi ministrin Mehaj për të arriturat e deritashme të Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së duke ritheksuar përkushtimin e Japonisë ndaj Kosovës dhe gatishmërinë për thellim të marrëdhënieve bilaterale me Republikën e Kosovës edhe në fushën e mbrojtjes.

Ministri Mehaj theksoi nevojën e konkretizimit të bashkëpunimit në mes dy vendeve në nivel të ministrive respektive me memorandum të mirëkuptimit.

Ai nënvizoi se eksperienca japoneze në fusha specifike është shumë me rëndësi për kapacitetet e FSK-së në zhvillim e sipër.

Në fund të dy u pajtuan që të intensifikohen angazhimet në këtë drejtim nga të dyja palët.

CATEGORIES
Share This
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close