Në Kosovë konfirmohet një rast me variantin afrikan të koronavirusit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi të martën se ka konfirmuar një rast me variantin afrikan të koronavirusit.

Ky variant njihet si Beta nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në njoftimin e IKSHPK-së thuhet se “pacienti është i hospitalizuar dhe duke u trajtuar në Klinikën Infektive” në Prishtinë.

“Duke qenë se tashmë rasti është kontaktuar, do të hulumtohen kontaktet për identifikimin eventual të rasteve të reja”, thuhet në njoftim.

Varianti Beta, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, është përhapur tashmë në së paku 20 vende të botës.

Nuk ka prova se ai shkakton sëmundje më të rëndë nga koronavirusi se variantet e tjera, por ka shqetësime se ai mund të përhapet më shpejt.

Deri më 7 qershor, Kosova ka konfirmuar gjithsej 107,507 raste me koronavirus.

Prej tyre, 2,245 pacientë kanë vdekur dhe 104,188 janë shëruar.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të muajit mars.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close