Ministri i jashtëm gjerman: Perspektiva e Serbisë për anëtarësim në BE, varet nga marrëveshja me Kosovën

Shefi i diplomacisë gjermane Heiko Maas ka një ofertë për Serbinë e cila do i ofronte asaj mundësinë e hapur për integrim në Bashkimin Europian.

Por kjo nënkupton një marrëveshje të Serbisë me Kosovën e cila do rriste stabilitetin në rajon si dhe mundësi për të dy vendet për anëtarësim në BE.

Ministri i jashtëm gjerman përcolli mesazhin e Berlinit zyrtar gjatë hapjes së konferencës së ministrave të jashtëm të pjesëmarrësve në Procesin e Berlinit, e cila po mbahet në formën e një video takimi brenda presidencës gjermane.

Maas tha se Berlini mbështet pa kushte përpjekjet e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borel dhe të Dërguarit Special të BE-së për Dialogun, Miroslav Lajcak, në realizimin e asaj detyre.

“Të gjithë kombet në Evropë kanë një barrë historike, por historia nuk duhet të jetë pengesë në krijimin e një të ardhme të përbashkët,” theksoi ai.

Ai vuri në dukje se procesi i zgjerimit duhet të rifillojë. “E ardhmja e të gjashtë vendeve në Ballkanin Perëndimor është në BE. “Gjermania është ende plotësisht e përkushtuar ndaj këtij qëllimi,” tha Mas, duke shtuar se kur vendet e rajonit tregojnë rezultate, BE duhet të bëjë pjesën e saj.

Ai vuri në dukje se vendet e rajonit duhet të forcojnë sundimin e ligjit, të luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar, të punojnë për të mbrojtur lirinë e medias dhe të krijojnë një hapësirë ​​në të cilën demokracia mund të zhvillohet.

Maas tha se, nga ana tjetër, BE duhet të qëndrojë prapa premtimeve të saj. Në atë drejtim, ai përmendi Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, duke deklaruar se ato vende kanë bërë përparim të qëndrueshëm në reformën gjyqësore dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe se Shkupi ka arritur Marrëveshjen historike të Prespës me Athinën.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

CATEGORIES
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close