Kryeministri Kurti javën e ardhshme në Paris, takohet me presidentin e Francës

Në kuadër të përgatitjeve për vizitën e ardhshme në Paris, kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti sot në takim këshilltaren politike për Ballkan të presidentit francez Emmanuel Macron, Isabelle Dumont.

Në takim morën pjesë edhe ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, këshilltari në Drejtorinë e Evropës Kontinentale në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Francës, Guillaume Rousson, dhe këshilltari i parë në ambasadë, Cyprien François.

Ky takim u mbajt në përgatitje të vizitës së kryeministrit Kurti në Paris gjatë javës së ardhshme, ku do të zhvillohet takimi i parë me presidentin Macron.

Tema gjatë bisedës ishin zhvillimet politike në Kosovë, rajon e në botë, qeverisja e mirë në Kosovë, integrimet evropiane, bashkëpunimi bilateral dhe thellimi i marrëdhënieve në mes Kosovës e Francës, si dhe për vizitën e fundit të kryeministrit Kurti në Bruksel dhe për kapitullin e ri të dialogut me Serbinë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close