Vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar nga shembja e ndërtesës në Florida

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar, pas shembjes së një ndërtese 12-katëshe të banimit, në Florida të SHBA-së.

Incidenti ndodhi të enjten në qytetin Sërfsajd, pranë Majamit.

Autoritetet thanë se një person është gjetur i vdekur dhe së paku 99 figurojnë të zhdukur.

Ekipet e shpëtimit, duke përdorur mjete të rënda, nxorën së paku 35 njerëz nga rrënojat.

Ende nuk dihet se sa njerëz kanë qenë në ndërtesë në kohën e incidentit.

Disa migrantë nga Amerika Latine u raportuan të zhdukur nga konsullatat e tyre.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, i cili vizitoi vendin e ngjarjes, tha se ekipet e shpëtimit janë duke bërë gjithçka të mundur për të shpëtuar jetë.

Kryebashkiaku i qytetit Sërfsajd, Charles Burkett, e përshkroi ngjarjen si të “frikshme”.

Shkaqet e shembjes së ndërtesës janë ende të paqarta.

Presidenti amerikan, Joe Biden, premtoi ndihmë federale nëse guvernatori e kërkon një të tillë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close