Ministri Vitia jep informacione për helmimet në Deçan

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, pas mbledhjes së qeverisë është deklaruar për media për helmimin e mbi 1 mijë e 500 qytetarëve të Deçanit.

Vitia me këtë rast ka thënë se analizat e bëra deri tani kanë treguar se cilësia e ujit ka qenë sipas standardeve të caktuara, derisa është shprehur se së shpejti do të del edhe raporti i ri.

Ai ka thënë se kanë marrë mostra edhe nga qytetarët, por që edhe ato kanë dalur negative sa i përket helmimit nga uji.

“Mostrat janë marrë menjëherë me 11 korrik nga rrjeti i ujësjellësit që furnizon 6 fshatra dhe nga secili fshat është siguruar nga një mostra për analizë. Në mbrëmje kanë rezultuar me parametrat sipas udhëzimit administrativ. Më datën 13 korrik janë marrë mostrat e ujit të KRU Hidrodrinit dhe të gjitha mostrat dhe analizat kanë rezultuar pa tejkalime të vlerave të caktuara sipas standardeve të udhëzimit administrativ 16/2012. Përveç analizave, janë marrë disa mostra nga disa pacientë edhe ato kanë rezultuar negative. Për këtë arsye janë përgatitur edhe një numër tjetër i mostrave që do të dërgohen jashtë shtetit”, ka thënë ai.

Vitia është shprehur se do të vazhdojnë t’i dalin në ndihmë qytetarëve të kësaj komune.

“IKSHPK po vazhdon grumbullimin e ankesave nga qytetarët dhe raporton në vazhdimësi për rrjedhën e hulumtimit për çdo ditë. Besoj që para orës 18:00 do të vie edhe raporti i ri nga IKSHPK. Ndihma do të jetë e vazhdueshme dhe në koordinim me kryetarin Ramosaj dhe drejtorin e QKMF’së Berisha. Sipas raportimeve të fundit që i kemi, nga dita e diel deri sot në orën 11:00 kanë kërkuar ndihmë 1 mijë 56 qytetarë”, ka shtuar ai.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close