SHBA ofron 10 milionë $ shpërblim në luftën kundër hakerëve

Shtetet e Bashkuara thanë se ofrojnë 10 milionë dollarë shpërblim për informacionet që çojnë në identifikimin e kriminelëve kiberntikë.

Zotimi vjen pas një sërë sulmesh kibernetike në SHBA, që besohet se janë kryer nga hakerë me bazë në Rusi.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se do të paguante 10 milionë dollarë për këdo që mund të identifikojë ose lokalizojë një person, që sulmon infrastrukturën kritike të SHBA-së, “derisa vepron nën drejtimin ose nën kontrollin e një qeverie të huaj”.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se shumë prej sulmeve të fundit kibernetike e kanë origjinën në Rusi, por lidhja midis kriminelëve kibernetikë dhe Qeverisë ruse nuk është vendosur. Rusia e mohon përgjegjësinë.

Qindra kompani amerikane janë prekur nga një sulm kibernetik, që është kryer më 2 korrik, kundër kompanisë së teknologjisë Kaseya, me seli në Floridë.

Në maj, hakerët kanë sulmuar operatorin më të madh të tubacionit të karburanteve në SHBA, Colonial Pipeline, ndërsa në qershor, shënjestër e sulmit kibernetik ka qenë kompania më e madhe në botë për përpunimin e mishit, JBS.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka biseduar me homologun rus, Vladimir Putin, për sigurinë kibernetike gjatë takimit të tyre në Gjenevë muajin e kaluar dhe gjatë një bisede telefonike javën e kaluar.

Biden është zotuar se “do të ndërmarrë çdo veprim të nevojshëm” për të ndaluar sulmet kibernetike nga Rusia, ka thënë Shtëpia e Bardhë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close