Takim i tensionuar në Bruksel.Kurti ia numëron Vuçiqit, gjenocidet e Serbisë ndaj shqiptarëve

Sipas njoftimeve mediale nga Brukseli gjatë takimit të sotëm  në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq,ka pasur një përballje të ashpër.

Kryeministri i Kosovës ia ka kujtuar presidentit serb duke ia thënë në sy se Serbia ka kryer tre gjenocide kundër shqiptarëve.

Kurti ka thënë se gjenocidin e parë serbet e kanë kryer kundër shqiptarëve në vitin 1878,ndërsa të fundit në vitin 1999.

Kryeministri Kurti,gjithashtu nuk ka lënë pa përmendur edhe atë se shumë shqiptarë të Kosovës bartin mbiemrat e toponimeve të vendeve në Serbi nga ku janë dëbuar me dhunë në shekujt e kaluar.

Përndryshe ,nga njoftimet mediale thuhet se atmosfera ku po mbahet takimi është mjaft e tensionuar,dhe se takimi po vazhdon./proinformacion.com

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close