Zbulim Befasues;Kometa përmbanë Alkool dhe sheqer!

Washington (AFP) – Shkencëtarët të premten i kanë identifikuar dy molekula organike komplekse,apo blloqeve të ndërtimit të jetës, për herë të parënë një kometë ,duke hedhur dritë të re mbi origjinën kozmike të planeteve si Toka.

Alkool etilik dhe një sheqer i thjeshtë i njohur si glycolaldehyde, janë zbuluar në Kometën Lovejoy, e shkruar në studimin në revistën Science Advances.

comet C2014 Q2 (Lovejoy)

comet C/2014 Q2 (Lovejoy)

“Këto molekula organike komplekse mund të jenë pjesë e materialit shkëmbor nga të cilat janë formuar planetet,” tha studimi.
Edhe molekula të tjera organike kanë qenë zbuluar më parë në kometa, më e fundit ka qenë 67P kometë / Churyumov-Gerasimenko, në të cilën, Philae e Agjencisë evropiane të gjithësisë ka gjetur disa molekula organike – duke përfshirë katër kurrë më parë të zbuluara në një kometë.

Derisa kometat përmbajnë disa nga materialet më të vjetra dhe më primitive në sistemin diellor, shkencëtarët i konsiderojnë ato si kapsula kohë, duke ofruar një shikim se si e gjitha ka filluar këtu e 4.6 miliardë vjet më parë.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close