Ja çfare shkruan kolumnisti i njohur amerikan Krauthammer në The Washington Post ,për Putin dhe Obama!


kolumnisti i njohur amerikan dhe dhe fitues i Pulitzer Prize Charles Krauthammer për The Washington Post ,në mes tjerash shkruan edhe këtë:

ATTENTION EDITORS - REUTERS PICTURE HIGHLIGHTU.S. President Barack Obama extends his hand to Russian President Vladimir Putin during their meeting at the United Nations General Assembly in New York September 28, 2015. REUTERS/Kevin Lamarque       TPX IMAGES OF THE DAYREUTERS NEWS PICTURES HAS NOW MADE IT EASIER TO FIND THE BEST PHOTOS FROM THE MOST IMPORTANT STORIES AND TOP STANDALONES EACH DAY. Search for "TPX" in the IPTC Supplemental Category field or "IMAGES OF THE DAY" in the Caption field and you will find a selection of 80-100 of our daily Top Pictures.REUTERS NEWS PICTURES. TEMPLATE OUT
………………….
Strategjia e gjerë e Putinit është gjithashtu e qartë. Ai nuk është duke rindërtuar perandorinë vjetër sovjetik. Kjo është tepër e gjerë për të. Por ai është duke rindërtuar dhe ringritur aftësinë e Rusisë për të projektuar fuqi përtej kufijve të saj.Me Aneksimin e Krimesë rikthen në kontrolli të plotë të ujit të ngrohtë në portin e Detit të Zi të ciin Rusia ka lakmuar që nga koha e Pjetrit të Madh. Me mbështetjen e një shteti të cunguar Alevit siguron bazat detare dhe ajrore të Rusisë në Mesdheun lindor. Shto rampën e lëshimit të raketave të avancuara nga luftanijet në Detin Kaspik për të i sulmuar rebelët sirianë 900 milje larg dhe ju do të keni shfaqja më mbresëlënëse të arritjeve të ushtrisë ruse që prej Luftës së Ftohtë.

Për Obamën, sigurisht, këto gjëra nuk kanë rëndësi. “Në botën e sotme,” tha ai në OKB-së muajin e kaluar “, masa e forcës nuk përcaktohet me kontrollin e territorit.” Se ai në mënyrë të qartë beson se kjo fantazi është demonstruar nga braktisja e tij total që i bëri Irakut, humbja e bazave të SHBA nga të cilat ne mund të projektonim pushtetin në rajon (më së shumti në parandalim, nëpërmjet kontrollit të hapësirës ajrore të Irakut, riarmatosjen e Iranit dhe forcimin e regjimit në dobësim të Asadit).

Ndërsa Obama numëron në harkun e universit moral që përkulet ndaj drejtësisë, Putin vepron. Sapo gjyra ishte harë në marrëveshje bërthamore me Iranin, Qasem Soleimani i Iranit fluturoi drejt Moskës (shkelje e sanksioneve që pa u brengosur injorohen ) për të planifikuar fushatën shumëkombëshe në Siri të cilën ai tani po drejton…”
……………………..

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close