Edhe përkundër humbjes,Lojtarët Shqiptar me guxim dhe lojë luanësh mbrojtën ngjyrat kuq e zi

Para 70 mijë spektatorëve në stadionin e Marseille Franca mundi Shqipërinë me rezultatin 2:0.Golin e parë për francën e shënoi Griezmann (90′) dhe 2:0 Payet (90.+6′)
Shqipëria në mos më e mirë atëhere ishte e barabartë ose më e mirë se Franca në pjesën e parë të lojes.

Portierët ishin heronjtë e ndeshjes Lloris dhe Berisha.Edhe në pjesën e dytë të dyja ekipet ishin në nivel të një kampionati Europian,megjithëse Franca bëri presion në pjesën e dytë të lojës e sidomos në 15 min e fundit,lojtarët e kombëtares sonë këtë here ishin si luaj,dhe me bravurë e arsyetuan pjesmarrjen në kampionat edhe përkunder se luanin me një nga favoritët e këtij kampionati.