Këto gjëra ushqimore qetësojnë nervat..

Boronicat ndikojnë në uljen e tensionit nervor sepse përmbajnë antioksidant atocian,i cili rritë çarkullimin e gjakut në tru dhe përmirëson funksionet konjiktiv.Përveç kësaj kanë vitamin C,e cila lehtëson pasojat e stresit.kanë treguar hulumtimet se personat që para situatave stresuese marrin vitaminë C kanë nivel më të ulët të kortizolit në organizëm si dhe shtypje më të ulët.

Edhe çaji i kamomilit dhe ai i gjelbërt ndikojnë në uljen dhe lehtësimin e ndjenjës së tensionit nervor.Ky çaj rrit nivelin e glicinës,aminoacidit i cili qetëson nervat.Njejtë vepron edhe çaji i gjelbërt.Ai përmbanë epigalokatekin galat,antioksiant i cili vepron në qetësim.Hulumtimet gjithashtu kanë treguar se personat që kanë marrë çdo ditë EGCG kanë qenë më të qetë nga ata që kanë marrë placebo.

Winterfeldt-Dunkle-Schokolade-mit-Walnuessen-aus-Berlin-Deutschland_b2

Çokolata e zezë e pasur me magnez dhe triptofan,të cilat qetësojnë sistemin nervor.Ajo në mënyrë të shkëlqyeshme zvogon stresn dhe ndjenjën e tensionimit,sepse ngritë nivelin e serotoninës,hormonin e lumturisë.

Arrat janë të pasura me omega-3 acide yndyrore,të cilat ndikojnë në gjendjen dhe në përmirësimin e funksioneve konjiktive të trurit.Studimet gjithashtu kanë treguar se këta përbërës zvoglojnë ndjenjën e ankthit,zbusin simptomet e stresit dhe ulin shtypjen e lartë të gjakut.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close