Izraeli godet caqet ushtarake siriane pas zjarrit nga ana Siriane në Golan

Jerusalem (AFP) – Ushtria izraelite ka sulmuar dy objektiva ushtarake siriane në rrafshnaltën Golan pas nj sulmi sirian që ka dëmtuar gardhin e sigurisë përgjatë vijës së demarkacionit, tha të hënën një zëdhënëse .

19a6f9f34b68545eb306cb05289a4d4356025cc1

“Në përgjigje të zjarrit dje nga Siria që ka goditur kufirin me Izraelin, duke dëmtuar gardhin e sigurisë, IDF (Forcat e Mbrojtjes izraelite) u përgjigjen dhe vunë shënjestër dy objektiva ushtarake siriane në qendër rrafshnaltës Golan,” zëdhënësja e ushtrisë izraelite tha për AFP.

Ndërsa Izraeli ka të shmang ifiltrimin në luftën civile në Siri, ka sulmuar caqet ushtarake sirianë, kur zjarri i konfliktit është përhapë në territorin e saj.

Kryeministri Benjamin Netanyahu në një mënyrë ka pranuar në muajin prill se Izraeli kishte sulmuar dhjetëra konvoje që transportonin armë në Siri, destinuara për armikun e tij, Hezbollahun.

Israel ka okupuar 1.200 kilometra katrorë (460 milje katrorë) të rrafshnaltës Golan nga Siria në Luftën Gjashtë-Ditore të vitit 1967 dhe më vonë aneksuar atë në një lëvizje që nuk është Njohur nga bashkësia ndërkombëtare.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close