Arkeologu amator danez zbuloi monedha nga epoka e Vikingëve

Arkeologu amator danez Richard Hemming Poulsen mori një bonus të madh nga një udhëtim pune në ishullin e Omo, kur ai zbuloi një thesar të pazbuluar në tokë. Poulsen kishte me vete detektor metalik për të gjurmuar thesar pasi ai mori pushim nga puna e tij. Por ai nuk kishte pritur që do të zbulojë thesarin e argjendtë që daton nga koha e vikingëve.

wik coin

“Një thesar si ky është gjetur një herë në çdo 10 deri në 15 vjet”, tha kuratori i muzeut Hugo Hvid Sørensen për Online Post. “Ai përmban shumë gjëra dhe është jashtëzakonisht i ruajtur mirë, sepse ka qenë i varrosur në tokë me rërë.”

Pasi Poulsen bëri zbulimin e tij të parë në shtator, Muzeu Vestsjælland mori përsipër projektin. Gërmimet u përfundua të martën. “Është shumë e rrallë që kanë gjetur kaq shumë monedha Harald Blåtand [Harald Bluetooth] – një nga monedhat më të hershme të asaj kohe”, tha Sørensen, duke shtuar se zbulimi do të të provë e dobishme për ekspertët që studiojnë epokën e Vikingëve.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close