Rritje e numrit të turistëve të huaj që vizitojnë Shqipërinë

TIRANË,18 Gusht / ATSH/ – Sipas një  postimi në rrjetin social Twitter të ministres së Ekonomisë dhe Turizmit, Milva Ekonomi, këtë vit turizmi shqipëtaë ka patur një rritje të konsiderueshme.

1019757

“Ky sezon turistik shënon 38% mē shumë vizitorë shtetas të huaj se në 2015 në Hanin e Hotit”, thote  Ekonomi. Shifra që flasin  për një rritje  kryesisht të vizitorëve që futen nga kufijte tokësorë të vendit.

Kjo rritje e vizitorëve të huaj është parë jo vetëm në vijën tonë bregdetare ku janë dhe plazhet më të reklamuara si, ai i Sarandës, Dhërmiut, Vlorës, Durrësit apo Shengjinit e Velipojes, por edhe në zonat tona malore pati më shumë lëvizje vizitorësh të huaj. Kjo konfirmohet edhe nga operatorët turistike që zhvillojnë biznesin e tyre në këtë fushë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close