Në Kaliforni 100 shtëpi përfshihen nga flakët

LOS ANXHELOS, 20 gusht /ATSH-DPA/ – Një zjarr në shkretëtirën më të lartë rurale të Kalifornisë ka shkatërruar më shumë se 300 ndërtesa, përfshirë 96 shtëpitë, njoftuan autoritetet.

1_California Wildfires

Vlerësimet zyrtare të dëmtimit nga shefi i qarkut të San Bernardinos, Mark Hartwig janë të parat që kur flakët shpërthyen këtë të martë, dhe shumë shpejt u krijua një stuhi gjigande, të cilën rreth 1.600 zjarrfikës po luftojnë  për ta shuar.

Lënda e djegshme, e quajtur zjarri “Blue Cut”u ndez në afërsi të një shtegu ku janë shkrumbuar 150 kilometra katrorë dhe vazhdon të kërcënojë dy bashkësi të vogla në malet e thepisura të San Bernardinos, rreth 100 kilometra në lindje të Los Anxhelos.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close