Po,Marsi ka pasur atmosferë!


Ajo që ishte paralajmruar se do ta komunikonte për,sot NASA se do e bënte të hapur për opinion zbulimin e sajë,në fakt gjetjet e reja të anijes Maven,u dha sot për opinion.

mars atmo

Zyrtarë nga kjo agjensi kosmike amerikane thanë se planeti Mars ka pasë atmosferë por ajo është zhdukur në kohë nën ndikimin e erërave diellore.

ata thanë poashtu se kjo nuk i ka ndodhur edhe Tokës për shkak të fushës së fortë magnetike e cila e mbrojnë nga ndikimet e dëmshme nga gjithësia.

Me mbetjet e fushës magnetike të lashta që dikur kanë mbrojtura planetin nga erërat diellore si ato të Tokës që ende e bëjnë, Marsi është goditur nga shpërthimet diellore që krijojnë dritat aurora nëpër zona të mëdha të planetit,gjetën studiuesit .

“Ne nuk e dimë nëse të gjitha perdet e pabesueshme dhe valët e aurorës së Tokës [do të ishin] i dukshme edhe në Mars”, tha Nick Schneider, autori kryesor i studimit dhe profesor në Universitetin e Kolorados në Boulder Guardian. “Por ne lëvizëm numrat dhe, edhe pse shumica e dritës vjen ultravjollcë, ju do të merrni të kuq dhe kaltër dhe të gjelbërt në dioksid karboni mu si ju bëni atë në azot dhe oksigjen në Tokë.”

“Ne nuk do japim përgjigje sot, por kjo tregon ndikimin diellore nëpër hapësira të mëdha të Marsit . Dhe shtë një hap i madh përpara . ”
proinformacion.com

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close