Presidenti italian, Sergio Mattarella apelon për solidaritet në këto momente të vështira

ROMË, 24 gusht /ATSH-DPA/ -Presidenti italian, Sergio Mattarella i bën apel vendit të tij për të treguar solidaritet për ata të cilët janë prekur nga tërmeti, në atë të cilën ai e quan një moment i dhimbjes dhe i apelit për përgjegjësi të përbashkëta.

Fedeli e Boldrini annunciano l'elezione a Sergio Mattarella

Ai falënderon autoritetet dhe agjencitë lokale, duke përfshirë policinë, zjarrfikëset dhe forcat e armatosura, si dhe vullnetarë, për përkushtimin e tyre gjatë operacioneve të shpëtimit.

“Nevoja e menjëhershme është që të angazhohen të gjitha forcat për të shpëtuar jetën e gjithsecilit, të kujdesen për të plagosurit dhe të sigurohen kushte më të mira për të zhvendosurit,” thotë ai, duke shtuar se përpjekjet shumë shpejt do të nevojiten për rindërtimin e qendrave të shkatërruara dhe rifllimin i aktiviteteve.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close