Ministri amerikan i mbrojtjes, Carter:SHBA e gatshme ta vëjë Korenë Jugore nën ombrellen nukleare amerikane

Ministri amerikan i mbrojtjes Ash Carter,me rastin provës bërthamore të fundit të Koresë Veriore ka deklaruar se bashkësia ndërkombëtare duhet të dyfishoj presionin në Korenë Veriore që ajo të ndaloj programin e saj nuklear.

Carter nuk ka folur në mënyrë direkte në pyetjen se a është real aksioni ushtarak amerikan,pas kësaj prove nukleare më të madhe deri më tani.
Sipas fjalëve të tij,SHB planifikojnë që të vendosin sisteme të reja raketore për mbrojtje në Korenë Jugore.

aston-carter-759

Ministri Amerikan ka thënë se prova e sotme nukleare të cilën e ka bërë Korea Veriore është provokacion.Ai ka theksuar se Kina mbanë përgjegjësi të theksuar për shkak të këtyre ngjarjeve dhe e ka ftuar pushtetin në Peking për të ndihmuar në përpjekjet për të ndërprerë programin nuklear kinez.

Gjithashtu Carter përmes telefonit ka konfirmuar kolegut të tij nga Korea Jugore se SHBA-të janë të gatshme që ta mbrojnë vendin e tij nga provokimet e Pjonjangut,e që don të thotë;vendosjen e Koresë Jugore nën ombrellen nukleare amerikane.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close