Heshtje në përkujtim të 11 shtatorit 2001

NJU JORK, 11 shtator /ATSH-AFP/ – SHBA-ja përkujton sot 15-vjetorin e atentateve të 11 shtatorit 2001 me një minutë heshtje në “Ground Zero”.

Në këtë ceremoni do të jenë pranishëm dy kandidatët për presidenciale në krahë të forcave të policisë dhe familjarëve të viktimave, njëkohësisht do të zhvillohet një ceremoni edhe në Pentagon, që ishte gjithashtu shënjestër e atentateve, ku do të jetë i pranishëm Barack Obama me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Ashton Carter.

130903164236-ap-restricted-firefighter-the-flag-super-169

Rreth 3000 persona vdiqën në sulmet e zhvilluara nga 19 ekstremistët e Al Kaedas që përdorën avionë linje të marrë peng me të cilët goditën kullat e “World Trade Center” në Nju Jork dhe Pentagonin, ndërsa një tjetër u rrëzua në Pensilavni nga një revoltë në bord.

Rreth 75 000 persona vuajnë edhe sot nga probleme mendore dhe fizike të lidhura me këto sulme, ku shumë foca shpëtimi kanë thithur grimca kancerogjene në përpjekje për të shpëtuar sa më shumë jetë.

Për herë të parë që prej dy shekujsh, SHBA-ja u sulmua në një qytet të vetin. Amerikanët u përgjigjën duke filluar një luftë botërore kundër terrorizmit që vazhdon të shkaktojë vuajtje edhe sot e kësaj dite.

Në Nju Jork, emërat e të vdekurve do të lexohen në një ceremoni përkujtimore në Ground Zero, aty kur dikur ngriheshin kullat binjake të shëmbura nga atentatet dhe në në bazë të “One World Trade Center” tani ngrihet “Freedom tower”, një kullë e re, edhe më e lartë se sa e vjetra.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close