Sot, ndrroi jetë vigani i politikës gjermane Helmut Schmidt!

Sot, ndrroi jetë vigani i politikës gjermane Helmut Schmidt!

Helmut Schmidt, i cili shërbeu si Kancelar i Gjermanisë Perëndimore nga viti 1974 deri 1982, ka ndërruar jetë në moshën 96, njoftohet nga zyra e tij .

Schmidt

Z. Schmidt, i cili ishte një social demokrat, ishte një arkitekt i Sistemit Monetar Evropian, i cili kish ndërlidhur sistemet monetare të BE-së që ishte një hap i rëndësishëm në rrugën drejt euros.

Ai u vlerësua se kidhte ndihmuar në konsolidimin dhe bumin ekonomik të pasluftës të vendit të tij Gjermanisë.
Ai është parë si një nga udhëheqësit gjermanë më të njohura që nga Lufta e Dytë Botërore.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close