Edhe rusët kan një plan për Sirinë

Edhe rusët kan një plan për Sirinë

Siç është raportuar në mediat botërore, dokumenti parashikon fillimin e procesit të reformave kushtetuese, e cila do të marrë 18 muaj dhe do të përfundojë me zgjedhjet presidenciale.

Megjithatë, Rusia i është shmangur edhe një herë çështjes e fatit të presidentit sirian Bashar al-Assad dhe nuk deklarohet nëse ka në plan për të mbajtur atë në detyrë për një periudhë që quhet periudhë reformash.

kreml

Dokumenti përmban tetë pika, por nuk specifikon nëse Asadi do të lejohet të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

“Presidenti sirian do të kishte funksionin e komandantit suprem i forcave të armatosura, forcave speciale,do të kontrollojë dhe udhëheqë edhe politikën ndërkombëtare”, thuhet në dokumentin në të cilin kishte qasje Reuters.

Është parashikuar se i dërguari i posaçëm i OKB Staffan de Mistura të ulet në tryezën e bisedimeve me qeverinë siriane dhe delegacionin e bashkuar të opozitës, për të formuar një qeveri kalimtare që do të bazohet në një marrëveshje midis fuqive të mëdha botërore në qershor të vitit 2012.

Sipas draftit parashikohet që edhe përfaqësuesit e disa grupeve të opozitës të jenë të ftuar në një takim të ri që do të mbahet në Vjenë, ku fjalën kryesore do ta kenë ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, John Kerry dhe Sergei Lavrov, me praninë edhe të zyrtarëve iranianë.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close