Hani dy grushta arra në ditë,dhe zemra bëhet më e fortë

Arrat zvogëlojnë kolesterolin në total dhe kështu të zvogëlojnë shanset e një sulmi në zemër. Këto fruta përmbajnë disa ushqyes shumë të rëndësishëm të tilla si yndyrna pangopura, proteina, vitamina dhe minerale, thonë studiuesit.

Walnut in Shell 1280353162

Dr Michael Falk nga istitututi “life sciences” dhe kolegët e tij kryen një rishikim të detajuar dhe meta-analizën e 61 studimeve mbi efektivitetin e arrave.
Doli se ato të zvogëlojnë të ashtuquajturin kolesterol “i keq” dhe APO B, proteina primare që gjendet në këtë kolesterol.
Dr Falk thotë se në ditë duhet konsumu së paku dy grushta arra në ditë, për efekt maksimal.

Përveç kësaj, rezultatet treguan se arra më së miri veprojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës në pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 diabetit.
Arra, përndryshe, përmban alfa-acid linolenic , “version bimorë” të acideve yndyrore omega 3 dhe janë të pasura me fibra dhe proteina.
Studimi është publikuar në revistën “American Journal of Clinical Nutrition”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS:
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close