Ministria Ruse e Mbrojtejes:Një Aeroplan ushtarak Rus është rrëzuar në kufirin e Turqisë dhe Sirisë

“Sipas rezultateve të hetimeve preliminare aeroplani është rrëzuar nga raketa e lëshuar nga toka.Ministria ka lajmruar se pilotët ja kanë arritur të katapultojnë dhe janë në vërtetimit se çfare ka ndodhur me ta”

avionn

“Avion i tipit SU-24 i aviacionit Rus ka rënë në territorin e Sirisë pas gjuajtjes nga toka.Fluturakja ka qenë në hapësirën ajrore siriane në lartësi prej 6.000 metrash”thuhet në lajmrimin e kësaj ministrie.

Sipas ushtrisë turke dy avionë ushtarak F 16 të saja kanë qenë në patrullë përgjatë kufirit dhe ato kanë marrë pjesë në rrëzimin e avionit Rus.Dhe sipas zyrtarëve turq avionëve Rus që kishin shkelur hapësirën turke 10 herë u është tërhequr vërejtja par rrëzimit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS:
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close