Çfare mund të jetë Hakmarrja ruse?!!

Analisti Roland Oliphant i cili raporton nga Moska rrëfen për momente të rënda për pilotët , familjet dhe bashkluftëtarëve të tyre në teren,por rrëzimi i Aeroplanit është grusht i rëndë për gjeneralshtabin ushtarak rus,i cili e di se kur luftoni në nj luftë gjërat edhe mund të marrin kahje të pa dëshiuar.

turkey-russia

Duke marrë parasyshë se Rusët e dinë paraprakisht se mund të vijë edhe deri te këto situata ata normale se kanë edhe planet e tyre në lidhje me situata të tilla.
Duke parë reagimin dhe raportimin e mediumeve ruse,është e qartë se edhe ato janë të parapërgatitura për këso farë lloj situatash.

Edhe pse presidenti rus paralajmëroi përgjigje të ashpër për rrëzimin e fluturakes bombarduese ruse ,ende nuk dihet saktësisht se në çka mendohet me këtë.
Oliphant thotë se hakmarrja ushtarake,sigurisht nuk do të pasojë së shpejti.
-Turqia është anëtare e NATO dhe rrëzimi eventual i një aeroplani të saj si hakmarrje ushtarake nga ana e Rusisë do e rrezikonte luften e tretë botërore.Thotë Oliphant
Në vend të kësaj,thotë ai ,është e mundur që rusët do godasin në grupe të cilat i përkrahë dhe mbështetë Turqia në teren,në Siri.Përfshirë grupet Turkmene për të cilën gjë edhe e kishte paralajmëruar Ankaraja ,Rusinë ma parë .
Mundet që të pasojnë edhe masa diplomatike.
Sergei Lavrov ministër i punëve të jashtme ruse,e ka anuluar vizitën e paralajmëruar në Ankara,përderisa një deputet rus bëri thirrje për evakuimin e shtetasve rus nga Turqia.
Skenar i tretë potencial është një përgjigjëje eonomike.Ku Rusia do mund të i këpus furnizimin me gas Turqisë gjat kohës së dimërit që po vjen.
Mirpo se sa larg do shkojë hakmarrja është në duart e Vladimir Putin.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close